Odnawianie starych przestrzeni – czyli czym jest industrializm

Nowe aranżacje starych przestrzenie obecnie przeżywają okres chwały i sławy. Przechadzając się ulicami miasta, coraz częściej możemy natrafić na lokale, które bez wprowadzenia większych zmian zagospodarowały starą, nieużywaną przestrzeń. Są to działania charakterystyczne dla popularnego nurtu, jakim jest industrializm. Nazwa nie bez powodu kojarzy nam się z nowojorskimi loftami zamieszkiwanymi przez artystyczną bohemę, ponieważ to właśnie oni stanowią główną inspirację dla tego stylu.

Po co? Jak? I dlaczego?

Obecnie industrializm to idealne rozwiązanie dla jednorodności polskich miast. Początkowy zachwyt nowoczesnymi, chronionymi osiedlami zaczął się wypalać. Stojące na baczność blokowiska zaczynają straszyć podobieństwem, a właściciele prywatnych kawiarni i restauracji zostali na zawsze wyrzuceni z nowoczesnych galerii handlowych. Rozwiązaniem dla jednych i drugich okazał się styl projektowania wnętrz, jakim jest industrializm.

Mieszkania

Duże, jasne i otwarte przestrzenie to cechy charakterystyczne industrialnych loftów. Ich historia w Polsce rozpoczyna się w latach 90, kiedy to zaczęły upadać fabryki, młyny i wytwórnie. Jedyną pamiątką dawnej wielkości były opuszczone budynki. Wówczas zaczęto je wykupować tak, by zapewnić jak najwięcej mieszkań dla rosnącej populacji miast. Współcześnie nie jest to już działanie wyłącznie praktyczne, nowych przestrzeni mieszkalnych jest znacznie więcej niż starych, ale są one pozbawione znamion indywidualizmu. Obecnie lofty to mieszkania usytuowane w budynkach poprzemysłowych, odznaczające się oryginalnością i elegancją.

Odnawianie starych przestrzeni – czyli czym jest industrializm

Jednak industrialne lofty, mimo że przepiękne, nie są dla każdego. Jedną z głównych cech tego typu przestrzeni są otwarte pomieszczenia. Dobudowanie ścian zniszczyłoby oryginalny układ mieszkań, dlatego jest to świetne miejsce dla singlów lub bezdzietnych par. Piękne surowe mieszkania cechują się podkreślaniem materiałów, z których zostały wykonane i ich użytecznością. Niepomalowane, ceglane lub betonowe ściany, niezakryte rury i zwisające kable to podstawowe cechy loftów. Jednak dzięki tym dodatkom powstaje oryginalne połączenie minimalizmu z pierwotną surowością. We wnętrzach przeważają naturalne materiały takie jak drewno czy marmur, ale z dodatkiem metalu, betonu czy nawet plastiku. Industrialne lofty sprzeciwiają się masowości i dążą do jak największego indywidualizmu, dlatego są to mieszkania często komponowane latami. Wyposażenie to pozornie niewspółgrające połączenie mebli z pchlich targów, ekologicznego

Sprawdź również:  Jak zaprojektować funkcjonalne biuro? Wyposażenie, które ma znaczenie

recyklingu i minimalistycznych dodatków.

Jeśli zakochałeś się w industrialnych przestrzeniach, ale nie jesteś gotowy na długie remonty, dobrym wyjściem są tzw. soft lofty, czyli mieszkania w bloku lub kamienicy stylizowane na styl industrialny. W ten sposób znacznie mniejszym nakładem osiąga się podobny efekt, ale w praktyczniejszej formie.

Przestrzenie publiczne

Industrializm opanował nie tylko mieszkania, ale również biura, restauracje kawiarnie. Dzięki temu, że dawne budynki przemysłowe lub choćby stare kamienice zazwyczaj znajdują się w ścisłym centrum, biura czy lokale gastronomiczne inwestują w najlepsze lokalizacje dla potencjalnych klientów. Mimo że koszty renowacji tych budynków są znacznie większe, dzięki oryginalnemu wzornictwu przyciągają rzesze odwiedzających. Surowa zabudowa sprawia, że z powodzeniem można odpuścić sobie drogie prace wykończeniowe i wykorzystać „naturalne” piękno starych budynków. To działanie bardzo opłacalne dla dużych firm, które poprzez minimalistyczny design często sprawiają wrażenie zimnych i mało oryginalnych. Idealne, czyste wykończenie podkreśla korporacyjny charakter działalności, który przestał już być synonimem wielkości i kojarzy się głównie z masowością. Wykorzystanie oryginalności danego budynku sprawia, że biurowce stają się nie tylko bardziej przyjazne, ale również zyskują swój własny, niemożliwy do powtórzenia charakter.

Odnawianie starych przestrzeni – czyli czym jest industrializm

Podobnie sytuacji wygląda w przypadku kawiarni, które coraz częściej ulokowane są w zabytkowych, dawno nieremontowanych kamienicach. W ten sposób podkreślają swoją indywidualność i przynależność do miejsca, które jest na stałe wpisane w plan miasta, w przeciwieństwie do ciągle migrujących galerii.

Tym sposobem industrializm staje się czymś znacznie więcej niż stylem projektowania wnętrz. Skupia się na odnawianiu i dawaniu nowego życia starym budynkom, wnętrzom i przedmiotom. To swego rodzaju ruch, który nie zgadza się na jednolitość miast i usuwanie starych, ale oryginalnych budynków. To również sprzeciw wobec masowości i braku indywidualizmu we współczesnym świecie.