Grzejnik czy ogrzewanie podłogowe?

Jednym z ważniejszych elementów podczas projektowania domu czy mieszkania jest instalacja grzewcza. Chyba nie wyobrażasz sobie funkcjonowania zimą bez tej instalacji. Nie ma nic gorszego niż zimne pomieszczenie i chłodne dłonie. Jakie ogrzewanie będzie zatem najlepszym wyborem? Zwykły grzejnik czy może jednak podłogowe? Czym się różnią i jaki jest koszt?

Grzejniki

Mając centralne ogrzewanie w domu musisz połączyć piec ze wszystkimi grzejnikami za pomocą rurek. Woda musi być doprowadzana określonym systemem. Ze względów estetycznych coraz więcej osób rezygnuje z tego rozwiązania. Nie jest to również dobre dla alergików ze względu na dużą konwekcję powietrza. Zwykle trzeba dosyć mocno napalić w piecu, by ogrzać pomieszczenie. Jeżeli ogień w piecu wygaśnie a woda przestanie być stale ogrzewana, temperatura grzejników zacznie spadać. Mając taki system grzewczy trzeba więc pamiętać, by dorzucać opał regularnie. Ich zaletą jest możliwość prawie natychmiastowego wyregulowania temperatury. Wystarczy tylko za pomocą pokrętła ustawić odpowiednią temperaturę. O ile masz ogrzewanie centralne do Ciebie należy kwestia napalenia w piecu i utrzymywania optymalnej temperatury. Mieszkańcy bloków mają ułatwione zadanie bo miejskie ogrzewanie jest mniej skomplikowane. Zazwyczaj ogrzewanie zapewnia spółdzielnia lub administracja. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Odchodzi jednak problem z samodzielną obsługą pieca. Przychodząc do domu po całym dniu pracy masz nagrzane pomieszczenia. Jest to z pewnością praktyczne rozwiązanie. Tego typu rozwiązania są często stosowane w miastach. Na peryferiach czy wsiach dominuje raczej ogrzewanie centralne, które każdy sam musi sobie zapewnić. Jeżeli koniecznie chcesz mieć grzejniki, ale przeszkadza CI ich wygląd możesz postawić na takie, które można zamontować w podłodze. Nie ogranicza przestrzeni, a można go zamontować przy wielkich oknach. Łatwo nimi sterować i szybko reagują na zmiany temperatury. Grzejnik kanałowy to dobre rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz i przestronnych przestrzeni.

Sprawdź również:  Ogrzewanie domu – ile kosztują ekologiczne systemy cieplne

Grzejnik czy ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe

Montując ogrzewanie podłogowe znika problem nieestetycznych grzejników. Występuje jednak ograniczenie w postaci materiału, z kutego musi być wykonana podłoga. Możesz pożegnać się z pięknym parkietem czy panelami. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są kafle. Pod posadzką montuje się kable, maty, folię albo rurki. Pierwsze trzy można montować bezpośrednio pod posadzką. Wodną wersję trzeba zalać betonem. Jest to kosztowne rozwiązanie, ale na dłuższą metę bardziej ekonomiczne. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu równomiernie, co gwarantuje stabilną temperaturę. Ta rozchodzi się w pionie dzięki czemu idealnie ogrzewa pomieszczenie. Niestety tego typu ogrzewanie oprócz kosztownej instalacji wymaga także trochę więcej czasu na zagrzanie pomieszczenia. Również nie mamy tak szybkiego wpływu na zmianę temperatury jak w przypadku ustawienia grzejnika. Tego typu podłoga idealnie sprawdzi się w kuchni albo w łazience, gdzie mamy częsty kontakt z wilgocią. Dzięki temu szybciej wyschnie.

Grzejnik czy ogrzewanie podłogowe?

Jeżeli w swoim domu masz już grzejniki i chcesz je wymienić na ogrzewanie podłogowe, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch źródeł ze sobą. Będzie to z pewnością tańsze i praktyczniejsze niż demontaż starej instalacji. Dzięki temu uzyskasz pełen komfort, po pierwsze ciepłej podłogi, po której możesz chodzić boso a po drugie idealnej temperatury wewnątrz. Kwestia wyboru ogrzewania należy do Ciebie. Weź pod uwagę nie tylko koszta samej instalacji, ale i eksploatacji, a także swój własny komfort.