Jak pracuje architekt i ile zarabia?

Najpierw nauka w szkole średniej, doskonalenie sztuki rysowania, później studia i długie, trzyletnie praktyki. Na sam koniec egzamin przed Okręgową Izbą Architektów, złożony z części pisemnej i ustanej. Później jeszcze tylko trzeba wpisać się na listę odpowiedniej izby architektów i co miesiąc opłacać składki. Dopiero na sam koniec edukacji mogą o sobie powiedzieć: architekci. To oni wizualizują wizję klientów. To dzięki nim mamy piękne parki, funkcjonalne mieszkania, a także absurdalne czasami rozwiązania. Co można projektować? Czym zajmuje się architekt? Ile zarabia?

Jak pracuje architekt i ile zarabia?

Jaki muszę być?

Są osoby, które po prostu mają żyłkę do tego. Wystarczy, że popatrzą na miejsce i wiedzą jak je zagospodarować. Trzeba więc mieć wyobraźnię przestrzenną. Z podstawowej wiedzy potrzebna jest ta o materiałach budowlanych i konstrukcjach w przypadku architekta wnętrz i budowlanego. Projektanci krajobrazu powinni mieć pojęcie o wszelkiej maści roślinach, klimacie, glebach i systemach wodnych. Z osobowościowych cech powinien być otwarty, komunikatywny i cierpliwy. To z pewnością ułatwi kontakt z klientem. Tym zdecydowanym i tym bardziej wymagającym. Kreatywność i umiejętności plastyczne również są w cenie. Najczęściej projekty wykonuje się już w specjalnych programach, ale zmysł artystyczny i kreatywność będą w cenie. Przyszły architekt powinien mieć także dobry gust. Z cech osobowości przyda się także skrupulatność, dokładność i precyzja. W końcu w budownictwie czasami milimetry potrafią zrobić ogromną różnicę. Jest to zawód obarczony odpowiedzialnością. To, co stworzysz w swojej głowie, pokażesz klientom, a finalnie zostanie stworzone w rzeczywistości zostanie z nimi na lata o ile nie na całe życie.

Rodzaje

  • architekt wnętrz – projektuje pomieszczenia zgodnie z oczekiwaniami klientów. Domy i inne funkcjonalne budynki nie będą już tylko wizją. Odpowiada za to, jak dany budynek będzie wyglądał.
  • architekt krajobrazu – projektuje parki, ogrody i tereny zielone. Musi znać się na roślinach, klimacie, glebach. Jego obowiązkiem jest wiedzieć gdzie i co posadzić. Prócz roślin umieszcza także elementy wystroju takie jak oczka wodne fontanny, altany czy baseny.
  • urbanista – projektuje przestrzennie miejskie
  • ruralista – projektuje tereny wiejskie
Sprawdź również:  Dobre drzwi zewnętrzne – czyli jakie?

Zajęcia krok po kroku

Najpierw konsultacja. Architekt musi poznać wymagania i oczekiwania klienta. Poznać jego potrzeby, doradzić w razie niewiedzy. Często też podpowiada praktyczne rozwiązania, bądź odradza te, które są nierealne do stworzenia. Później tworzy projekt oparty o sugestie, które otrzymał. Architekt powinien mieć nie tylko zmysł estetyczny i umiejętności projektowe, ale także ma wiedzę techniczną. Na pokazaniu projektu i wprowadzeniu ewentualnych zmian jego praca się nie kończy. Nadzoruje, sprawdza i kontroluje proces budowy. W razie potrzeby powinien znaleźć korzystne rozwiązanie problemu. Ściśle współpracuje z kierownikiem budowy. Często też pomaga podczas podpisywania umów i uczestniczy w negocjacjach.

Jak pracuje architekt i ile zarabia?

Ile zarabia architekt?

Najwięcej zarabia architekt budowlany. Jego przeciętna wypłata to około 4400 zł „na rękę”. W Polsce architekci wnętrz i krajobrazu zarabiają średnio około 3500 zł netto na umowie o pracę. Umowa o dzieło i zlecenie gwarantuje wyższą stawkę. Wszystko zależy od efektywności i produktywności. Najwięcej zarobimy w województwie mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Najmniej za wykonaną pracą dostaniemy w województwie śląskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim. Oprócz tego dostają szereg benefitów. Od telefonu służbowego aż do samochodu.

Droga do wykonywania zawodu architekta jest trudna i długa. Osoby, które decydują się na jego wykonywanie są porządnie przygotowane do pracy. Odpowiednie umiejętności i kwalifikacje sprawiają, że w tak odpowiedzialnym zawodzie panuje odpowiednia selekcja. Ryzyko, że zatrudnisz osobę, która nie będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom jest więc niewielkie, a przy projektowaniu nowego domu jest to niezwykle ważne. W końcu będzie już służył Ci do końca życia.