Jak rodzaj wykończenia ściany wybrać?

Jednym z najlepszych sposobów na odświeżenie starego wnętrza jest zmiana koloru ścian. Obecnie sposobów jest tak wiele, że trudno podjąć najlepszą decyzję. Możliwości są niemal nieskończone, jednak, niestety, nasze fundusze mają pewne ograniczenia. Właśnie dlatego, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych i najciekawszych sposobów na aranżację ścian.

Farba

Nie ulega wątpliwości, że farba podbiła serca większości Polaków. Jest tania, stosunkowo wytrzymała oraz pozwala na dość częstą zmianę zdania. Jednak również podczas tego zakupu należy zachować czujność. Najlepiej zdecydować się na farbę odporną na czyszczenie, a nawet szorowanie. Poza tym dobrze, by była ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na obecność adnotacji od Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które stanowi zapewnienie, że zakupiona farba nie będzie zawierała szkodliwych alergenów. W przypadku farb wybór barw jest niemal nieograniczony. Jednak jak zawsze najlepiej celować w dość neutralne odcienie, które na pewno będą pasować do wyposażenia. Dla osób, które potrzebują odrobiny szaleństwa, świetnym sposobem będzie wyróżnienie jednej ściany, poprzez zastosowanie innego koloru. Obecnie dużą popularnością cieszą się głębokie szarości oraz butelkowe zielenie.

Tapeta

Tapeta to zdecydowanie dużo praktyczniejsze rozwiązanie niż farba, ponieważ w większości przypadków pozwala na swobodne zmywanie wszelkiego rodzaju plam. Jednak z tego względu posiada również wyższą cenę. Poza tym, aby ją zastosować, konieczna będzie pomoc fachowca. Ściany muszą być dokładnie wyrównane oraz należy wybrać odpowiedni klej. Kolejnym minusem tapety jest jej ściąganie. Często wymaga wspólnej pracy paru osób – najpierw należy ją zerwać, oczyścić i następnie wyrównać zniszczoną nawierzchnię. Jednak mimo to, tapeta daję dużo więcej możliwości niż zwykła farba. Poza pięknymi wzorami i kolorami warto również zwrócić uwagę na fototapety, które odznaczają się ogromnym realizmem.

Sprawdź również:  Jak zaprojektować funkcjonalne biuro? Wyposażenie, które ma znaczenie

Jak rodzaj wykończenia ściany wybrać?

Naturalny kamień

To zdecydowanie najdroższa, ale też najtrwalsza opcja. Poza imponującym wyglądem kamień to uosobienie nie tylko luksusu, ale również domowego ciepła. Oryginalne wzory, odporność na plamy, uderzenia, trzęsienie ziemi i inne katastrofy, to zdecydowanie czynniki, które wpłynęły na wzrastającą popularność tej powierzchni. Poza tradycyjnym kamieniem można również zwrócić uwagę na cegły czy klinkier, które sprawdzą się w większości pomieszczeń. Jednak ze względu na dużą oryginalność, oraz cenę, lepiej zdecydować się na jedną ścianę w cegle, dzięki czemu unikniemy wrażenia natłoku. Aby dodatkowo podkreślić ciekawą fakturę kamienia, warto zainstalować parę lampek np. ledowych, które będą wzmacniać efekt.

Przedstawione powyżej pomysły to oczywiście jedynie propozycję. Mimo wszystko zachęcany do tego, by najpierw przemyśleć funkcję, jaką pełni dane pomieszczenie, a następnie dopasować rodzaj pokrycia ściany. Co więcej, należy również wziąć pod uwagę styl wykończenia oraz kwestię aranżacji mebli. Ściana musi tworzyć spójną całość ze wszystkimi elementami danego pomieszczenia.