Jak stworzyć praktyczną biblioteczkę w małym mieszkaniu

Jeżeli nie jesteś statystycznym polakiem i lubisz czytać książki, to z pewnością masz ich sporo w swojej kolekcji. Warto więc uporządkować je tak, by były nie tylko świetnymi produktami, ale i ozdobą Twojego mieszkania, która pokazuje jego charakter. W małych pomieszczeniach często nie ma miejsca na wstawianie wielkich regałów czy półek. Teraz pokażemy Ci kilka sprawdzonych pomysłów na zorganizowanie biblioteczki.

Praktyczny regał

Jeżeli masz nieco więcej miejsca w mieszkaniu postaw na praktyczny regał. Do mniejszych przestrzeni idealnie będzie pasował wysoki mebel o niewielkiej szerokości. Dostaniesz takie w każdym sklepie meblowym. Dla większych przestrzeni polecamy głębsze regały, które można dowolnie zaaranżować wykorzystując gadżety z filmów i książek. Na samej górze możesz poustawiać pozycje, po które sięgasz rzadko. Jeżeli nie zdecydujesz się na ich sprzedaż, możesz je umieścić w miejscach, w których dostęp jest nieco ograniczony.

Ważny jest także sposób ułożenia. Niektórzy dobierają je kolorystycznie, inni autorami i seriami a jeszcze inni wielkością. Jeżeli jednak jest Ci obojętny aspekt estetyczny, to pookładaj je praktycznie. Zacznij od tych najwyższych, układaj je grzbietami do Ciebie. Na niższych możesz ułożyć w drugą stronę kolejne pozycje, również grzbietami do frontu. Ułatwisz sobie nie tylko układanie, ale i perfekcyjnie wykorzystasz miejsce.

Jak stworzyć praktyczną biblioteczkę w małym mieszkaniu

łka

Totalnie nie masz miejsca na regał? Wykorzystaj ściany i zamontuj na nich proste półki. Jest to jednak rozwiązanie dla tych, którzy mają mniejsze kolekcje i nie boją się wiercić dziur w ścianie. To bezpieczna opcja dla małych pomieszczeń. Możesz też postawić na półkę w finezyjnym kształcie. Drzewo czy inne fikuśne kształty nie tylko pomieszczą wszystkie zbiory, ale i będą piękną ozdobą.

Szafka

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem regałów czy półek, ale chcesz wyeksponować swoje książki zainwestuj w praktyczną szafkę z przeszklonymi drzwiczkami. Dzięki temu Twoje zbiory będą widoczne z każdej strony, ale nie będą zbierać niepotrzebnego kurzu. Kiedy przyjdzie ochota na relaks z książką wystarczy, że ją wyciągniesz i nie będziesz musiał się martwić o jej stan.

Sprawdź również:  Praktyczna szafa dla każdego mieszkania

Zagospodaruj przestrzeń

Kolejnym pomysłem na zorganizowanie domowej biblioteczki jest zagospodarowanie przestrzeni, które są niewykorzystane. Z pewnością pamiętasz tak zwane pawlacze, czyli szafki pod sufitem. To idealne miejscy, by poukładać ksiąski. Regał pod wymiar wstawisz także, jeżeli masz wolne miejsce pod schodami. Idealnie wypełnisz przestrzeń i pozbędziesz się problemu przechowywania książek. Analogicznie działają różne skosy na poddaszu. Regal pod wymiar idealnie wypełni przestrzeń. Takim meblem możesz również oddzielić pokój od innego pomieszczenia. Tani, szybki i praktyczny sposób na organizację przestrzenni i remont

To tylko kilka sprawdzonych sposobów na uporządkowanie książkowych zbiorów. Dzięki temu zapanuje ład, a najważniejsze dla Ciebie pozycje zawsze pod ręką. Nie musisz się ograniczać. Łącz faktury i wzory. Baw się designem i stwórz piękną i praktyczną biblioteczkę, której każdy będzie Ci zazdrościł.