Jak umeblować nowe mieszkanie? Poradnik w kilku krokach

Jeśli właśnie zmieniłaś mieszkanie i myślisz, że najgorsze już za Tobą, śpieszę donieść, że niestety to dopiero początek. Problemy związane z wynajmem bądź kupnem mieszkania mogły sprawić, że poczułaś się wypompowana, jednak przed Tobą część, która wywoła poczucie tęsknoty za starym lokum – dekoracja i wykańczanie wnętrz. Często podczas zmiany mieszkania, zapominamy, że na kosztach wynajmu/kupna nasze wydatki wcale się nie kończą. Pozostaje jeszcze kwestia umeblowania. Jeśli jesteś millenialsem, który właśnie mierzy się z trudami pierwszego własnego mieszkania, ten artykuł jest dla Ciebie. Natomiast jeśli jesteś już zaprawionym w boju mieszkaniowym podróżnikiem, pamiętaj, że zawsze warto poznać nowe sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy.

Priorytety, czyli dlaczego nie opłaca się spać na podłodze

Mimo że nigdy nie wiemy, jak długo będziemy mieszkać w danym miejscu, warto na początku kupić parę rzeczy, które będą dobrą podstawą. Po pierwsze łóżko. Spanie na podłodze może i trochę przywołuje wspomnienia kempingów z dziecięcych lat, ale na dłuższą metę bywa męczące i najzwyczajniej w świcie źle wygląda. Dobra rama do łóżka w uniwersalnym kolorze to zakup na lata, dlatego warto w niego zainwestować. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest model z opcją przechowywania, dzięki czemu nawet w małym mieszkaniu każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Lepiej unikaj tanich zamienników i postaw na dobrej jakości mebel, który jednocześnie stanie się centralną częścią Twojej sypialni.

Priorytety, czyli dlaczego nie opłaca się spać na podłodze

Leżakowanie

Zdecydowanie najważniejszym meblem w całym pokoju dziennym jest kanapa. Warto zainwestować w model ponadczasowy i uniwersalny. Lepiej unikaj sezonowych trendów, które wkrótce wyjdą z mody, a Ty na zawsze pozostaniesz z pudrowo-różową kanapą. Jeśli chcesz, żeby Twój mebel był zgodny z aktualną modą, skup się na dodatkach. Kup koce i poduszki w kolorach i fasonach, które w danym momencie są najmodniejsze. Pamiętaj, że kanapa musi być przede wszystkim meblem funkcjonalnym. To na nim będziesz spędzać długie godziny oglądając Netflixa i na niej Twoi znajomi będą spać podczas spontanicznych wizyt.

Sprawdź również:  Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Dywany

Dywan wydaje się dość prostym dodatkiem, jednak pamiętaj, że to właśnie on nadaje całej przestrzeni domowego ciepła. Dobrze dobrany sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało na lepiej wykończone i zyska indywidualnego charakteru. Dobry dywan wcale nie musi być drogi. W ty wypadku warto zwrócić uwagę na oferty popularnych sieciówek takich jak np. Ikea.

Drobiazgi

Aby jak najlepiej i najtaniej wykończyć nasze mieszkanie, dobrze jest kupić sporo roślin. To tani i skuteczny sposób na to, by ożywić, i to w dosłownie, przestrzeń Twojego mieszkania. Poza tym warto zakupić parę plakatów czy obrazów, które nadadzą przestrzeni oryginalności. Co więcej, zawsze po skończonym seansie możesz zapytać obsługę, czy nie ma zbędnych plakatów, które w najbliższym czasie i tak zostałyby wyrzucone, a Ty mogłabyś za darmo ozdobić swoje ściany. Tanie i modne dodatki znajdziesz również w popularnych sieciówkach takich jak Zara Home czy H&M Home. Pamiętaj, że w przypadku mebli lepiej inwestować w uniwersalność, natomiast dodatki mogą stanowić dla Ciebie prawdziwe pole do popisu.

Vintage, outlety, wyprzedaże

Recykling znalazł również swoją drogę do architektury i wyrobił sobie całkiem niezłą pozycję. W przypadku takich mebli jak szafy czy stoliki warto poszukać używanych modeli, ponieważ często można natknąć się na prawdziwe skarby. Przeglądaj oferty na olx, e-bayu lub zacznij odwiedzać lokalne targi staroci czy dołącz do specjalnych grup na Facebooku. Poza tym design tych przedmiotów jest nie do podrobienia, a jakość mówi sama za siebie. Dobrze jest również zaglądać do części wyprzedażowej w zwykłych sklepach meblarskich. Niektóre modele możesz kupić nawet za połowę ceny tylko dlatego, że stały na wystawie.

Oświetlenie

Oświetlenie

Otwarta i jasna przestrzeń to spełnienie marzeń każdego posiadacza mieszkania, jednak nie każdy ma takie szczęście. W związku z tym warto pomyśleć nad dobrym oświetleniem. Wybieraj ciekawe kształty lamp i pamiętaj, że liczą się nie tylko te na suficie. Stylowa lampa stojąca to stosunkowo tani i przy okazji funkcjonalny dodatek, który doda Twojej przestrzeni światła… i oryginalności.

Sprawdź również:  Odnawianie starych przestrzeni – czyli czym jest industrializm

Pamiętaj, że urządzanie mieszkania to swego rodzaju proces twórczy i jak każde kreatywne zajęcie wymaga dość sporo czasu. Lepiej najpierw zastanów się na tym, jaki efekt chcesz osiągnąć i dopiero później powoli zacznij kompletować meble. Skupiaj się przede wszystkim na funkcjonalności oraz możliwości przechowywania, ponieważ nic bardziej nie niszczy mieszania niż rozrzucone rzeczy, które nie mają swojego miejsca.