Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim to dla wielu przede wszystkim kwintesencja minimalizmu i ponadczasowej elegancji. Stonowana moda rodem z Północnej Europy to świetne źródło inspiracji dla osób, które stają przed wyborem zaaranżowania nowej przestrzeni. Poniżej poznasz najważniejsze zasady rządzące stylem skandynawskim.

Cechy charakterystyczne

Styl jest pojęciem dość trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Jednak aby przybliżyć charakterystykę danej estetyki dekoratorskiej, można po prostu skupić się na jej głównych wyznacznikach. W przypadku stylu skandynawskiego będzie to przede wszystkim minimalizm połączony z ogromną funkcjonalnością. Oczywiście nie chodzi o to, by rezygnować z konkretnych mebli, ale by podczas wyboru skupić się na praktyczności i ponadczasowości. Poza tym styl skandynawski to przede wszystkim ciągły dialog natury i nowoczesności. Tym samym skupiamy się przede wszystkim na jasnych barwach, geometrycznych wzorach oraz na zabawie naturalnymi materiałami. W końcu minimalizm nie musi być nudny.

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Na dobry wypoczynek – salon i sypialnia

W przypadku salonu w stylu skandynawskim warto postawić przede wszystkim na ergonomie oraz praktyczność. W końcu jest to miejsce, które służy zarówno nam, jak i naszym bliskim do codziennego wypoczynku. W tym celu postaw głównie na jasne kolory ścian, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale także dodadzą pomieszczeniu światła. Aby przełamać nudę, możesz zdecydować się na meble o klasycznym kształcie, ale w oryginalnym kolorze. Świetnie sprawdzi się turkus i zieleń lub różne odcienie pasteli.

W sypialni główną rolę odgrywa przede wszystkim wygodne łóżko. Choć powszechnie styl skandynawski kojarzy się z zimnym minimalizmem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Być może rzadziej spotkamy się z wariacjami kolorystycznymi, jednak nadal dążymy do wrażenia ciepła i przytulności. W tym celu warto pobawić się materiałami. Zainwestuj w wygodne kolorowe poduszki oraz miękkie koce wykonane z przeróżnych tkanin. Aby dodatkowo ocieplić wnętrze, postaw na drewnianą podłogę w jasnym odcieniu.

Sprawdź również:  O czym pamiętać projektując wnętrze kawiarni?

Prym ergonomii – łazienka i kuchnia

Kuchnia to przede wszystkim przestrzeń, w której powinna rządzić zasada funkcjonalności. Dlatego podczas wyboru mebli najlepiej kierować się tym kryterium aniżeli konkretnymi wymaganiami stylu. Aby dodać przestrzeni charakteru, możesz zdecydować się na meble na drewnianych nogach i pobawić się fakturami. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim oryginalne kafle, które nadadzą całości stylu.

Natomiast łazienka powinna stać się przede wszystkim miejscem, w którym panują zasady geometrii. Styl skandynawski wyjątkowo upodobał sobie proste, ale wyraziste kształty. Jeśli chodzi o wykończenia, świetnie sprawdzą się przede wszystkim drewnopodobne płytki, które śmiało mogą konkurować z naturalnymi materiałami. W przypadku armatury postaw na kwadratowe mocno wykończone kształty. Postaraj się, by większość akcesoriów łazienkowych była schowana, dzięki czemu uda Ci się uzyskać wrażenie otwartej przestrzeni.