Jak zaprojektować domowy gabinet?

Domowy gabinet to marzenie wielu freelancerów. Obecnie coraz częściej decydujemy się na prowadzenie własnego biznesu z domu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na wysyłanie projektów z łóżka. Nierzadko musimy zaaranżować odpowiednią przestrzeń, która będzie odgrywała rolę gabinetu. Jednak od czego zacząć?

Biur(k)o

Nieważne czy mówimy o wielkim czym małym pomieszczeniu, biura nieodmiennie kojarzą nam się z ogromnymi, solidnymi biurkami. Dzięki nim komfort pracy zdecydowanie wzrasta, a i sam mebel nadaje wnętrzu charakteru. Jeśli decydujemy się na duże biurko, wówczas musimy postawić na delikatniejsze meble, najlepiej w jasnych barwach. Jasne kolory sprawią, że to właśnie nasze biurko będzie odgrywało w pomieszczeniu główną rolę. Dzięki bardziej subtelnym dodatkom unikniemy wrażenia natłoku i przytłoczenia. Poza tym meble w jaśniejszych kolorach są dużo łatwiejsze w utrzymaniu – kurz nie będzie aż tak widoczny, a my będziemy zawsze przygotowani nawet na niespodziewanych gości. Natomiast jeśli Twój gabinet pełni przy okazji funkcję innego pomieszczenia, wówczas świetnym pomysłem jest zastąpienie tradycyjnego biurka solidnym i nowoczesnym stołem. Wtedy jeden mebel będzie nadawał się nie tylko do pracy, ale również zapewni dodatkową przestrzeń podczas przyjmowania znajomych i przyjaciół.

Jak zaprojektować domowy gabinet?

Ściany

Jeśli chodzi o kolory ścian, warto skupić się na jasnych stonowanych barwach. Najlepiej sprawdzą się klasyczne biele czy beże. Lepiej unikaj mocnych odcieni, które mogą przytłoczyć pomieszczenie. Jasne kolory optycznie powiększą każde wnętrze oraz nadadzą mu profesjonalnego charakteru. Natomiast jeśli jesteś zwolennikiem odważniejszych rozwiązań, ścianę, przy której stoi biurko możesz pomalować np. na ciemnoszary kolor bądź zdecydować się na tapetę. Dzięki temu przestrzeń biurowa zyska na oryginalności, a ściana, przy której pracujemy będzie mniej narażona na widoczne zadarcia czy plamy.

Oświetlenie

Jako, że cała przestrzeń gabinetu powinna być raczej stonowana, nudy możemy uniknąć poprzez oryginalne dodatki. Jednym z ciekawszych rozwiązań są wszelkiego rodzaju lampy. Możesz postawić na te w vintagowym stylu lub bardziej nowoczesne i minimalistyczne. Pamiętaj też o odpowiednim ustawieniu świateł. Leworęczni powinni ustawić lampkę biurową po prawej stronie, natomiast praworęczni odwrotnie. Dzięki temu unikniemy ciągłego zasłaniania dostępu do światła. Jeśli masz taką możliwość ustaw biurko jak najbliżej okna. Nawet najpiękniejsze lampy nie zastąpią naturalnych promieni słońca.

Sprawdź również:  Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Pozostałe meble

Jeśli już wybrałeś odpowiednie biurko, czas zorganizować resztę wyposażenia. Pamiętaj, że ilość, jakość i funkcjonalność mebli musisz dopasować do charakteru swoich klientów. Jeśli wiesz, że w Twoim gabinecie często będą gościć potencjalni partnerzy biznesowi, postaraj się zaprojektować choćby małą przestrzeń, gdzie możliwa będzie swobodna rozmowa. Postaw na miękką, klasyczną kanapę oraz stolik kawowy. Dzięki temu nie tylko dopełnisz swój gabinet, ale też będziesz mógł swobodniej przyjmować interesantów.

Pamiętaj, że powyższe rady to jedynie drogowskazy, które mogą Ci pomóc podczas tworzenia wstępnych projektów. Główna i najważniejsza zasada polega na dopasowaniu stylu wnętrza do charakteru wykonywanej działalności.