Jak zaprojektować funkcjonalne biuro? Wyposażenie, które ma znaczenie

Jak zaprojektować funkcjonalne biuro? Wyposażenie, które ma znaczenie
Jak zaprojektować funkcjonalne biuro? Wyposażenie, które ma znaczenie

Biurko, krzesło, komputer – jeśli Twoim zdaniem tak wygląda typowe biuro, to musisz wiedzieć, że takie myślenie już dawno odeszło do lamusa. Fantazja i ergonomia – to w tym tkwi kwintesencja projektowania współczesnego, funkcjonalnego biura, które ma nie tylko służyć pracownikowi, ale także zachwycać wystrojem. Jak stworzyć przestrzeń, która podniesie efektywność pracy i wpłynie na dobre samopoczucie? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Sercem przedsiębiorstwa jest pracownik

Pracownicy spędzają w biurze 1/3 dnia, a niekiedy nawet więcej. Przestrzeń, w której przebywają, otaczające ich przedmioty, sposób aranżacji wnętrza – te wszystkie składowe mają niebagatelny wpływ na jakość pracy i atmosferę. Zabudowane, nowoczesne szafy i regały, duże biurka, wygodne fotele, jasne kolory, dobre oświetlenie i dużo zieleni – tak wygląda przepis na idealne biuro. Warto postawić na jasne i w miarę możliwości przestronne wnętrza. Często dominująca barwą jest biel, jednak również ona może przytłaczać. Staraj się przełamywać ją kolorowymi akcentami, by nie stworzyć zbyt sterylnego pomieszczenia. Z kolei zbyt jaskrawe przestrzenie rozpraszają uwagę i mogą wywoływać agresję – najlepiej zatem postawić na pastele. Nie zapomnij także dobrać oświetlenia o odpowiednim natężeniu światła.

To, czym musisz się kierować aranżując biuro, to wygoda pracownika. Wybierając meble kieruj się nie tylko ich nowoczesnym designem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Ergonomiczne krzesło wyposażone w wygodne podłokietniki, możliwość regulowania wysokości i przystosowane do kształtu kręgosłupa oparcie będzie w pełni komfortowe i zapobiegnie różnym bólom. Dobierając biurka zwróć uwagę na wielkość blatu – warto, by wyposażone było w dodatkową szufladę lub szafkę, która może okazać się pomocna podczas codziennej pracy. Stawiaj na gotowe zestawy, które idealnie wpasują się w nowoczesne wnętrze.

Jak zaprojektować funkcjonalne biuro? Wyposażenie, które ma znaczenie

Modny dodatek – zieleń

Zieleń nie musi być jedynie na ścianach – jeśli chcesz urządzić biuro w innych barwach, pamiętaj o uzupełnieniu wnętrza o rośliny i naturalne surowce, które idealnie prezentują się w przestrzeni biurowej, a dodatkowo wyciszają i odprężają. W aranżację warto wpleść szkło, kamień, korek, bambus, drewno i mnóstwo roślin. Możesz urządzić mini oazę spokoju, pokryć jedną ze ścian mchem lub stworzyć szklaną ściankę oddzielającą salę konferencyjną od korytarza. Kwiaty w ciekawych donicach umieść w newralgicznych punktach w biurze i stwórz miejsce przyjazne pracownikom, a także biznesowym kontrahentom.

Sprawdź również:  Odnawianie starych przestrzeni – czyli czym jest industrializm

Dobra organizacja kluczem do sukcesu

Spośród wielu czynników determinujących efektywność pracy, istotna jest przede wszystkim dobra organizacja i porządek pracy. I choć w głównej mierze zależy to od pracowników, to możesz im to ułatwić wybierając praktyczne artykuły biurowe. Teczki, segregatory i koszulki pomogą skutecznie posegregować sterty zalegających dokumentów. Pióra, długopisy i flamastry warto przechowywać w specjalnych organizerach, a pod ręką dobrze mieć zawsze bloki karteczek, które umożliwiają szybkie notowanie ważnych informacji czy terminów spotkań. Wystarczy dobry plan i znajomość kilku zasad, by stworzyć funkcjonalne, a zarazem efektowne i nowoczesne biuro. Zadbaj o powyższe elementy i stwórz miejsce przyjazne pracownikom.