Jaki rodzaj podłogi wybrać?

Często zapominamy, że o charakterze danego wnętrza decyduje nie tylko sam wystrój i niezliczona liczba dodatków, ale również podstawy takie jak podłogi czy pokrycie ścian. Podłogi dosłownie i metaforycznie stanowią fundament naszego mieszkania, stąd tak ważny jest ich odpowiedni dobór. W związku z tym poniżej stworzyliśmy ranking różnego rodzaju podług, które sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach.

Drewno

Drewniane podłogi to ponadczasowa klasyka. Sprawiają, że każde wnętrze nie tylko staje się cieplejsze, ale również bardziej eleganckie. Rzadko kiedy za pomocą jednego materiału możliwe jest połączenie tych dwóch cech. Zalety drewnianych podług nie kończą się wyłącznie na względach estetycznych. Drewno jest wyjątkowo odporne na ścieranie, zwłaszcza po odpowiedniej konserwacji. Często nawet stara, drewniana podłoga nie wymaga wymiany, ponieważ starzeje się bardzo jednolicie i nawet po parunastu latach dodaje niepowtarzalnego charakteru. Jednak należy również pamiętać o minusach tego typu podłoża. Główne zastrzeżenie odnosi się do względów cenowych. Niestety drewniane podłogi są bardzo drogie, a nie zawsze wytrzymują aż tyle lat, ile byśmy oczekiwali. Kolejną problematyczną kwestię stanowi montaż. W przypadku niektórych modeli takich jak np. deski lite musimy liczyć się z tym, że potrzebna będzie pomoc wprawionego fachowca. Poza tym musimy również wziąć pod uwagę wilgotność naszego podłoża. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy rodzaj drewna musi być dobrany do warunków panujących w mieszkaniu, stąd nie zawsze możemy kierować się opiniami innych.

Ceramika

Płytki to rodzaj podłogi, który często zostaje pominięty w trakcie naszych rozmyślań o wykończeniu wnętrza. Jednak należy pamiętać, że jest to jedno z najciekawszych rozwiązań i to nie tylko w przypadku kuchni bądź łazienki. Innowacyjność płytek opiera się przede wszystkim na wręcz nieskończonej ilości różnorodnych wzorów oraz kolorów. Odznaczają się świetną wytrzymałością oraz są bardzo łatwe w utrzymaniu – nie wymagają specjalnych płynów ani dodatkowej konserwacji. Jednak mimo możliwości zamontowania podłogowego systemu grzewczego, nie potrafią nadać wnętrzu charakteru rodzinnego ciepła. Co więcej, nie pasują do każdego typu lokalu.

Sprawdź również:  Zasłoń swoje życie

Jaki rodzaj podłogi wybrać?

Co wybrać?

Powyżej przedstawiliśmy dwa najpopularniejsze rodzaje podług oraz ich wady i zalety. Jednak poza względami estetycznymi i wytrzymałością, należy również zwrócić uwagę na charakter wnętrza, w jakim planujmy wymienić podłogę. Styl to główna nominanta każdego domu czy mieszkania. Musimy zdecydować się na jedną spójną koncepcję lub znaleźć sposób na to, by połączyć kilka odmiennych. Kolejną ważną decyzję stanowi wybór koloru. Jednak zanim zdecydujemy się na jakiś konkretny odcień lepiej zacząć od wyboru stylu wnętrzarskiego. Podłoga musi łączyć się z designem nie tylko drzwi i ram, ale także z kolorem oraz fakturą ścian. Właśnie dlatego powinniśmy zacząć od ustalenia ogólnej koncepcji, która sprawi, że stworzymy spójną kompozycję. Dopiero później możemy przejść do szczegółów odnoszących się do faktury itp. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że dana podłoga musi być przede wszystkim dopasowana do funkcji, jaką pełni pomieszczenie czy lokal.