Łupek kwarcytowy, kamień o nieograniczonych możliwościach.

Łupek kwarcytowy należy do skał metamorficznych. Ma wyraźnie zaznaczoną laminację. Składa się z drobnych kawałków kwarcu, łyszczków i chlorytów. Jest twardą i odporną na wietrzenie skałą. Dzięki swojej barwie i fakturowej powierzchni nadaje się do dekorowania ścian. Każda płytka jest niepowtarzalna i różni się od pozostałych dlatego efekt może przerosnąć Twoje oczekiwania! 

Mnogość kolorów

Łupek kwarcytowy ma różnorodną i bogatą gamę kolorystyczną. Może występować w odcieniu miedzianym, wówczas występuje domieszka patyny. Przy odpowiednim oświetleniu barwa jest jeszcze bardziej widoczna. Naturalny kamień wygląda pięknie na ścianie. Nadaje się zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Naturalnie może występować również kolor złoty, róż a także odcienie fioletu. Możesz łączyć kolory ze sobą lub postawić na jeden odcień. Świetnie nadaje się na wykończenie elewacji, czy jako dekoracja kominków a nawet ogrodzeń. Kamień można impregnować, co przedłuża jego trwałość. Niektóre łupki kwarcowe mają w sobie srebrne drobinki, które wyglądają jak brokat. Powierzchnia może być również szlifowana, ale nie jest to konieczne. Surowy kamień wygląda równie designersko.

Łupek kwarcytowy można wykorzystać także jako meble ogrodowe. Wielkie fragmenty idealnie nadają się na blat stołu. Można również stworzyć z nich ławy czy mniejsze krzesła. Fasady, dachy, tarasy, schody, obudowa wanny, ściana czy komin – takie skały idealnie spełniają funkcję dekoracyjną. Idealne dla każdego, kto chce uzyskać niebanalny efekt w domowym zaciszu lub swoim ogrodzie.

Łupek kwarcytowy – pomysły na wykorzystanie

Tego rodzaju skały idealnie nadają się do budowy grillów. Stanowią naturalny element i dekorację w każdym ogrodzie czy altanie. Jeżeli już o ogrodzie mowa, to obłożenie łupkami zwykłych donic idealnie wkomponuje się w każdą architekturę. Dzięki temu nie musisz  kupować gotowej kompozycji. Wystarczy najzwyklejszy łupek kwarcytowy i odrobina pomysłu. Świetnie nadają się do budowy małych wodospadów przy oczkach wodnych. Trzeba jednak pamiętać, że kamień naturalny charakteryzuje się różnymi odcieniami. Kawałki mają pęknięcia, specjalne nierówności, które świadczą o niepowtarzalności motywu a nie o wadach. Na łupkach kwarcytowych pojawiają się naturalne, białe wykwity w postaci białych kółek Wystarczy szczotką drucianą usunąć nalot i odpowiednio zaimpregnować.

Sprawdź również:  Czy warto kupić betonowy grill?

Dzięki takim skałom jak łupek kwarcytowy zarówno Twój ogród jak i dom zyskuje niezwykłego charakteru. Stylowa łazienka, dekoracyjna ściana czy schody wprowadzają w mieszkaniu naturalny klimat i niezwykłą feerię barw. Jeżeli cenisz sobie naturalny kamień i chcesz wybudować praktyczne ogrodzenie czy grilla, to ten materiał świetnie się sprawdzi.