Miejski balkon – mała przestrzeń, wiele możliwości

Jeśli mieszkasz w mieście i nadal nie pogodziłeś się z brakiem własnej zielonej przestrzeni, na ratunek przychodzi, często niedoceniany, balkon. Jak się okazuje ta niepozorna przestrzeń może być wykorzystywana do czegoś innego niż wywieszanie prania.

Mała przestrzeń – wiele możliwości

Balkony to przestrzenie, które zazwyczaj kojarzą nam się albo ze starymi, wilgotnymi kamienicami albo z pięknymi śródziemnomorskimi przestrzeniami. Niemal zapominamy o tym, co jest pomiędzy, czyli blokowych balkonach, które można zaaranżować w naprawdę ciekawy sposób.

Miejski balkon – mała przestrzeń, wiele możliwości

Meble

Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią, nie musisz od razu rezygnować z efektownego wyposażenia. W takim wypadku najlepiej zainwestować w składane meble, które z łatwością możesz przesuwać i przenosić. Wybieraj wyposażenie o prostych kształtach — kwadratowe i prostokątne stoliczki możesz dosunąć do rogu lub balustrady, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę przestrzeni. Jeśli nie zależy Ci na tym, by meble były łatwe do składania, wówczas warto zdecydować się na ażurowe modele, które nadadzą Twojemu balkonowi lekkości i zbytnio nie przytłoczą przestrzeni. Gdy decydujesz się na bardziej uniwersalne kształty, wtedy warto postawić na mocniejszy akcent kolorystyczny, który sprawi, że całość zyska oryginalny charakter. Jeśli szukasz wielofunkcyjnych alternatyw, świetnym rozwiązaniem okazują się skrzynie, w których nie tylko przechowasz rzeczy, ale również mogą posłużyć jako poręczne ławeczki.

Kwiaty

Rośliny to idealne połączanie ozdobności i funkcjonalności. Zioła i warzywa nie tylko sprawią, że przestrzeń zyska domowego charakteru, ale również będą świetną alternatywą dla przetworzonego jedzenia z marketu. Poza tym niektóre gatunki ziół jak na przykład bazylia, to naturalne odstraszacze komarów.

Jeśli chcesz ożywić swoją przestrzeń, ale nie masz zbyt wiele miejsca, warto postawić na efektowne i zarazem praktyczne, wiszące doniczki. Ponadto zainwestuj w narożniki do kwiatów, które pomogą Ci w utrzymaniu porządku i sprawią, że balkon będzie wyglądał na bardziej wykończony.

Sprawdź również:  Zasłoń swoje życie

Podłoże

Śnieg, deszcz, upał, wiatr i do tego kot sąsiadów to warunki, które sprawiają, że nad wyborem podłoża musimy się porządnie zastanowić. Opcji jest kilka, jednak każdą z nich trzeba dopasować do warunków panujących na Twoim balkonie. Jednym z najbardziej efektownych rozwiązań jest drewno. Drewniana podłoga sprawi, że balkon stanie się swego rodzaju przedłużeniem mieszkania i zyska trochę domowego ciepła. Jednak tego typu podłoże będzie wymagało regularnej impregnacji i trudno powiedzieć jak zachowa się podczas mroźnej zimy. Kolejne rozwiązanie to terakota, która jest dość łatwa w utrzymaniu, ale mniej urokliwa. Wyjściem pośrednim są płytki, które dzięki oryginalnemu wzornictwu mogą ożywić balkon, a przy tym powinny poradzić sobie z bardziej wymagającymi warunkami atmosferycznymi.

Miejski balkon – mała przestrzeń, wiele możliwości

Ozdoby małe i duże

Balkon to również przestrzeń, którą naprawdę małym kosztem można pięknie ozdobić. Świetnym rozwiązaniem są lampki, które stworzą niepowtarzalny romantyczny klimat. Poza tym wszelkiego rodzaju świeczki to mały wydatek, który potrafi zrobić ogromną różnicę. Aby przestrzeń była nie tylko stylowa, ale również funkcjonalna, dobrze jest zainwestować we wszelkiego rodzaju poduszki, narzuty i koce, które sprawią, że wypoczynek na balkonie będzie jeszcze przyjemniejszy.