Minimalizm w designie, design w minimalizmie

Minimalizm szturmem zawładnął wszystkimi aspektami naszego życia. Przedostał się również do szeroko rozumianego designu. Modne są małe, ale funkcjonalne wnętrza, które powszechnie kojarzą nam się z pustką i zimnem. Tęsknimy za przepychem i ciepłem naszych salonów, ale być może niepotrzebnie? Okazuje się, że minimalizm poza nurtem estetycznym stał się swego rodzaju ideologią, której zrozumienie i przyjęcie może odzwierciedlać się w naszych wnętrzach.

1 miska i talerz – czy to już minimalizm?

O minimalizmie napisano i powiedziano już wiele, jednak jak się okazuje to wciąż za mało. Powód jest bardzo prosty. To pojęcie dla każdego oznacza coś trochę innego – rym nie był celowy, ale one nie kłamią. Więc jak to jest? Czy żeby określać się mianem minimalisty można mieć tylko 1 talerz, 1 miskę, łyżkę i widelec? Nie do końca. Chodzi o to, by mieć akurat tyle, ile Ty potrzebujesz. Mało i wystarczająco dla każdego oznacza coś innego. Dla niektórych trzy półki książek to już lekka przesada i początek herezji przeciwko minimalizmowi, dla innych to normalna, przeciętna, zdrowa liczba książek. Najważniejsze, żeby nie dać się usidlić zewnętrznym nakazom.

Piękno minimalizmu

Minimalizm w designie, design w minimalizmie

Piękno to w tym przypadku swego rodzaju słowo klucz. Nie chodzi o to, żebyś wyrzucił ukochane, stare spodnie, tylko żeby określić czy są Ci jeszcze potrzebne. Jeśli odpowiedź brzmi tak – zostaw je. Cała idea minimalizmu opiera się na uwolnieniu człowieka od konsumpcjonizmu, który zaczął kierować naszym życiem. Nie kupuj emocjonalnie – nowa koszulka nie sprawi, że Twoje problemy się rozwiążą. Kup, jeśli wiesz, że jest Ci potrzebna. Minimalizm ma być narzędziem, które pomoże Ci uporządkować życie. To również nastawienie w stosunku do życia, które sprzeciwia się temu, by identyfikować się poprzez posiadane rzeczy. One mają służyć Tobie, a nie odwrotnie.

Sprawdź również:  Jak stworzyć restaurację z duszą

Dobrze, dobrze, ale co z moimi meblami?

Właśnie, meble. To przedmioty, które nadają danej przestrzeni charakteru, są odwzorowaniem naszego stylu życia i poczucia estetyzmu. Tu również zaczął wkradać się minimalizm. Powszechnie przyjęło się sądzić, że od teraz nasze wnętrza muszą być białe, puste, zimne, pozbawione rodzinnego ciepła. Również nie o to tutaj chodzi. Minimalizm w designie dąży do nadrzędności funkcjonalizmu. Ten typ designu w pewien sposób dostosował się do naszego stylu życia – coraz częściej mieszkamy w małych, ciasnych blokowiskach o ograniczonej przestrzeni. Rynek nieruchomości znacznie podrożał, a my zaczynami się godzić z brakiem domu z ogródkiem i po prostu dostosowujemy nasze wnętrza do stylu i wymagań życia.

Pustka, pustka i jeszcze raz funkcjonalność

Cechą charakterystyczną minimalistycznych mieszkań będą proste przestrzenie. Nierzadko ze względu na brak miejsca jedno pomieszczenie swobodnie przechodzi w drugie i właśnie w tej funkcjonalności tkwi serce minimalizmu.

Skoro już mowa o sercu to parę słów o kuchni. Minimalistyczna kuchnia dąży do jak największego uporządkowania. Prym będą wiodły duże, proste meble, w których pomieścisz niezbędne rzeczy. Bardzo popularnym rozwiązaniem są szafki push to open, dzięki którym można uzyskać efekt gładkości. Poza tym ich czyszczenie jest znacznie prostsze – wystarczy przetrzeć całość, bez zamartwiania się o kąty i zakamarki.

Przechodząc do salonu, zauważamy jego główną cechę, czyli brak ozdób. Jest to wrażanie pozorne, ponieważ znajdują się w nim ozdoby, ale zazwyczaj pełnią jakąś określoną funkcję np. piękne, industrialne lampy, które oświetlają całą przestrzeń. Nie bez powodu zwracamy uwagę na lampę, ponieważ główną dominantą minimalistycznych przestrzeni będzie dostęp do światła. Dzięki połączeniu stonowanych barw – bieli, szarość, granatu – i dużych okien małe przestrzenie sprawiają wrażenie dużo większych i otwartych.

Faktury, wzory i materiały

Minimalizm w designie, design w minimalizmie

Dla minimalistycznych designów podstawę będą stanowić naturalne materiały – drewno, marmur, kamień, ale także beton czy stal. Zdecydowanie i beznamiętnie rezygnujemy z plastiku, chodzi o to, by nasza przestrzeń nie tylko była stylowa i elegancka, ale także funkcjonalna, a funkcjonalność nie jest możliwa bez wysokiej jakości materiałów. Meble charakteryzują się smukłością i prostotą, jednak nie są nudne. Kojarzą się przede wszystkim z uniwersalnością i ponadczasowością. Nierzadko stanowią element, który przełamuję daną przestrzeń poprzez oryginalny kolor – czerwień, żółć czy zieleń. To odważne barwy, ale tak jak całe mieszkanie są inspirowane naturą, dlatego świetnie współgrają z prostymi wzorami.

Sprawdź również:  Ubrania ze sztuką w roli głównej

Cel

Minimalistyczne wnętrza to nie tylko estetyka i design, ale również próba stworzenia przestrzeni, w której możemy w pełni odpocząć i się wyciszyć. Funkcjonalność jest tutaj pojęciem wieloznacznym. Odnosi się do prostych geometrycznych kształtów, dużych pojemnych przestrzeni, dobrej jakości produktów, ale także sprawia, że sprzątanie staje się dużo prostsze, a poprzez ograniczenie ozdób również szybsze. Dla minimalizmu dom jest oazą komfortu i spokoju, który nie jest zakłócany nadmiarem rzeczy.