O czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Kupno mieszkania to zawsze inwestycja, która nieodłącznie wiąże się z ogromnym stresem. Choć większość osób martwi się przede wszystkim kredytem, warto również pamiętać o prawdziwej walce, która ma miejsce w momencie pojawienia się atrakcyjnej oferty. Sytuacja jest szczególnie trudna w przypadku rynku wtórnego. Wówczas musimy pochwalić się szeroką wiedzą dotyczącą  szeroko pojętych wykończeń. Właśnie dlatego poniżej dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z drugiej ręki.

Pierwsze wrażenie

Znane przysłowie mówi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jak się okazuje, ta zasada odnosi się również do mieszkań. Podczas naszej pierwszej wizyty powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na unoszący się zapach. Nawet lekka woń stęchlizny może być dla nas sygnałem, że pod pozornie zadbaną fasadą kryje się pleśń bądź grzyb. Poza tym również sytuacja odwrotna, czyli wszechobecny zapach odświeżaczy czy perfum może wskazywać na próbę zamaskowania większych problemów.

Nie daj się wykończyć

Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, zazwyczaj mamy nadzieje, że tym sposobem unikniemy dodatkowych kosztów związanych z wykończeniem. Jednak aby zyskać jak największą pewność, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze sprawdź stan ścian. Przyjrzyj się czy w kątach nie występują żadne pęknięcia lub odchylenia. Oczywiście w tym przypadku musimy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem – ściany to element, który najczęściej wymusza na nas pewne inwestycje, jednak dobrze, by ograniczyły się one wyłącznie do odświeżenia koloru, aniżeli wyrównywania czy naprawiania ubytków.

O czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Oceń instalacje

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zazwyczaj nasze obawy koncentrują się wokół różnego rodzaju instalacji. Niestety większość starych bloków wykorzystuje metody, od których odchodzi się w nowym budownictwie. Nasze oględziny najlepiej rozpocząć od sprawdzenia korków. W tym celu po prostu włącz kilka urządzeń równocześnie i sprawdź, czy wszystkie bezpieczniki działają. Poza tym warto bliżej przyjrzeć się kontaktom oraz zapytać o materiał, z którego została wykonana instalacja. Zdecydowanie najlepszym materiałem okazuje się miedź, która ma lepszą przewodność. Natomiast jeśli oglądane mieszkanie posiada instalację aluminiową, wówczas warto poradzić się fachowca, który oszacuje czy sprosta ona naszym wymaganiom.

Sprawdź również:  Remont mieszkania deweloperskiego – od czego zacząć

Natomiast w celu sprawdzenia instalacji wodnej wystarczy zwrócić uwagę na ciśnienie oraz stan wody. Jeśli po puszczeniu wody w kranie, nie czujemy żadnego zapachu lub nie jest ona niczym zabarwiona, prawdopodobnie nie będziemy zmuszeni do wymiany rur.

Lokalizacja

Oczywiście każdy z nas szukając mieszkania, zwraca uwagę na okolice, w której jest usytuowane. Jednak będąc w samym lokalu, warto sprawdzić np. położenie względem słońca. Pokoje usytuowane od południa bądź zachodu będą zdecydowane lepiej oświetlone oraz cieplejsze. Poza tym przyjrzyj się również widokom z okna oraz sprawdź stan klatki schodowej. Wyjątkowo dobrym źródłem informacji są tablice z ogłoszeniami. W tym miejscu znajdziesz wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące samego budynku oraz jego mieszkańców. Częste informacje o deratyzacji czy ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem powinny być dla Ciebie jednoznacznym sygnałem.