O czym pamiętać projektując wnętrze kawiarni?

Kawiarnie to miejsca, które znamy i kochamy. Nikt nie potrafi do końca określić, dlaczego lubimy tam spotykać się ze znajomymi, odpoczywać i bagatela… nawet pracować! O świetnym klimacie kawiarnianych zaułków świadczy nie tylko wspaniała kawa, czy domowe ciasta, ale również sam niemal nieuchwytny klimat tego miejsca. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć mały poradnik, w którym dowiesz się jak zaprojektować kawiarnię tak, by przyciągała klientów.

Postaw na jakość

Wcale nie mamy tutaj na myśli jedynie dobrej kawy i ciast – to kwestia oczywista. Dla nas liczy się przede wszystkim design, który można podkręcić za pomocą paru prostych tricków. Przede wszystkim należy postawić na wysokiej jakości wykończenia. Wiemy, że jest to dość duża inwestycja, ale większość kosztów można z łatwością zmniejszyć. Grunt, żeby unikać nachalnego wrażenia taniości. Jeśli nie dysponujesz zbyt wieloma środkami – nie musisz się martwić, minimalizm jest w cenie. Pamiętaj, że wystrój to element, który współtworzy klimat danego miejsca. Unikaj tanich materiałów z tworzywa sztucznego i wybieraj drewno, płytki czy nawet beton.

Zadbaj o klimat

Kawiarnia to przede wszystkim miejsce spotkań, dlatego dobrze, by wewnątrz panowała dobra aura. Przede wszystkim postaraj się dopasować wystrój do koncepcji działalności. Serwujesz wyśmienitą kawę specialty? Wybierz wystrój industrialny, preferujesz słodkie kawy z ciekawymi syropami? Zastosuj wiele jasnych, kolorowych barw. Brzmi to bardzo stereotypowo jednak są to jedynie przykłady, które pokazują, że niestety oceniamy książkę po okładce i jeżeli szukasz konkretnego typu klientów to musisz dopasować się do ich gustu.

O czym pamiętać projektując wnętrze kawiarni?

Oddaj charakter

Najłatwiej osiągnąć to za pomocą odpowiednich dodatków oraz oryginalnych wykończeń. Jednym z ciekawszych pomysłów jest wkomponowanie elementów starego budownictwa do nowej działalności np. poprzez zatrzymanie oryginalnych drewnianych półek lub starych drzwi. Poza tym postaw na różnego rodzaju ozdoby, takie jak obrazy, plakaty czy kwiaty. Te ostatnie sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu.

Sprawdź również:  Odnawianie starych przestrzeni – czyli czym jest industrializm

Dbaj o wygodę

Jeśli chcesz, by Twoja kawiarnia stała się kolejnym Central Perkiem zadbaj o to, by gościom było po prostu wygodnie. Zainwestuj w miękkie fotele, wygodne krzesła, a może nawet sofę. Dzięki temu Twój lokal odwiedzą zarówno zwolennicy pracy na mieście, jak i studenci, którzy chcą napić się kawy pomiędzy zajęciami. Pamiętaj również o odpowiednim wyprofilowaniu stolików po to, by można na nich swobodnie położyć laptop.

Jak widać, zaprojektowanie własnej kawiarni to nie lada wyzwanie. W tym przypadku dobrze jest kierować się przede wszystkim wygodą oraz komfortem naszych klientów. Jeśli chcemy, by z czasem było ich coraz więcej, nasze wnętrze musi odzwierciedlać główną idee przyświecającą miejscu. Warto również pomyśleć o pomocy ze strony architekta wnętrz, który z pewnością pomoże Ci oddać Twoją wizję oraz indywidualny charakter kawiarni.