Ogrzewanie domu – ile kosztują ekologiczne systemy cieplne

Nie da się zaprzeczyć, że ogrzewanie to najkosztowniejsza z domowych instalacji i nie chodzi w tym przypadku jedynie o koszty inwestycyjne, ale także eksploatacyjne. Co więcej, system grzewczy musi działać prawidłowo i bezawaryjnie, by zapewnić komfort mieszkańcom budynku. Ogrzewanie węglem zdecydowanie należy do najtańszych, jednak nie spełnia narzuconych norm czystości powietrza. Warto więc sięgać po ekologiczne rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla Ciebie. Wybierz najbardziej opłacalny system cieplny!

Kotły na pellet

Pellet to biopaliwo, tworzone ze sprasowanych trocin drzew liściastych lub iglastych. Nietrudno więc zauważyć, że jest całkowicie naturalnym surowcem, którego spalanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Co więcej, urządzenie grzewcze tego typu bez problemu utrzymasz w czystości. Zdecydowanie łatwiej wyczyścisz pył drzewny niż osad z węgla, a dodatkowo uzyskany pył możesz powtórnie wykorzystać do, na przykład, użyźnienia gleby. Obsługa kotła na pellet jest dość prosta i intuicyjna, a długie spalanie sprawia, że jedna dawka paliwa wystarczy nawet na kilka tygodni. Cena takiej instalacji nie wyniesie więcej niż 23 500 zł. Ponadto masz możliwość uzyskania specjalnego dofinansowania z budżetu UE lub budżetu krajowego i samorządowego, stanowi zatem bardzo korzystne rozwiązanie.

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest zdecydowanie droższą alternatywą niż kotły, ale też skuteczniejszą. To urządzenie, które pobiera energię zarówno ze słońca, jak i z wody oraz z gruntu. W ten sposób może działać przez cały rok z taką samą efektywnością. Bez względu na warunki pogodowe jest w stanie zapewnić całkowite zapotrzebowanie na energię, jeśli zostanie dostosowana do wielkości budynku i ilości mieszkańców. Nie generuje spalin, jest zatem całkowicie ekologiczna. Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, nie musisz ładować do niej opału, a nawet nie wymaga czyszczenia, po prostu zamontuj i ciesz się naturalną energią! To, co jednak może wywoływać obawy to koszt inwestycji. Niestety za kompletny montaż zapłacisz nawet 70 000 zł. W skład tego wchodzi zamontowanie nie tylko urządzenia i instalacji, ale także podłączenia hydraulicznego, sterowania, urządzenia do odbioru ciepła czy grzejników oraz podgrzewaczy wody użytkowej.

Sprawdź również:  Grzejnik czy ogrzewanie podłogowe?

Kolektory słoneczne

Dość znanym i chętnie wybieranym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które wykorzystują do pracy właśnie energię świetlną. Ich największym minusem jest fakt, że największą wydajność gwarantują przy dobrej pogodzie. Nie oznacza to jednak, że w zimie nie uzyskasz energii, aczkolwiek ze względu na niewielką ilość słonecznych dni, w Polsce wciąż nie mogą stanowić jedynego systemu grzewczego. Często wybierane są jako dodatek do instalacji elektrycznych. Kolektory słoneczne są jednak praktyczne z wielu względów. Umieszczone na dachu nie zajmują dodatkowego miejsca, nie wymagają obsługi, a w sezonie letnim zapewniają niemal 100% zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowo są stosunkowo tanie – instalacja takiego systemu oscyluje w granicach od 6 000 do 13 000 zł i uwzględnia wszelkie niezbędne elementy. Alternatyw ekologicznego ogrzewania jest naprawdę sporo, warto przeanalizować możliwe utrudnienia z montażem, zużycie energii i koszty. Niekiedy najdroższe z pozoru rozwiązanie może przynieść największą oszczędność.