Remont mieszkania deweloperskiego – od czego zacząć

Zakup nowego mieszkania deweloperskiego to dla większości osób ogromny krok. Od tego momentu cała odpowiedzialność za jego utrzymanie spada na Twoje barki. I choć cieszysz się własnym kątem, ilość decyzji do pojęcia może być nieco przytłaczająca. Właśnie, dlatego poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci odpowiednio zorganizować całe przedsięwzięcie.

Sporządź wstępny kosztorys

Oczywiście już z założenia musisz przyjąć, że dokładne obliczenie wszystkich kosztów nie jest możliwe. Jednak mimo wszystko przed podjęciem jakichkolwiek prac, warto zacząć od oszacowania wstępnych wydatków. Na początku określ główny zamysł na całe mieszkanie. Większość rzeczy i umeblowania będziesz nabywać przez kilka najbliższych miesięcy, dlatego należy zacząć od określenia głównej estetyki. Jednym z najpraktyczniejszych designów jest przede wszystkim styl skandynawski. Jasna i naturalna paleta barw to świetna podstawa, która pozwala na późniejsze modyfikacje.

Podłogi i drzwi

Choć myśląc o nowym gniazdku zazwyczaj skupiasz się na samym umeblowaniu, przemyślenia zacznij od wyboru tego, co będzie z Tobą najdłużej, czyli od drzwi i podłóg. W tym przypadku to właśnie one będą miały decydujący wpływ na stylistykę całego mieszkania. Ze względu na to, że drzwi i podłogi to dwa główne składniki każdego mieszkania, ich styl należy do siebie jak najbardziej dopasować. Pamiętaj jednak, by stawiać na ich trwałość – nawet, jeśli będzie Cię to nieco więcej kosztowało.

Najważniejsze pomieszczenia

Jeśli chodzi o same pomieszczenia, remont rozpocznij od łazienki oraz kuchni. Tym samym do kosztorysu musisz doliczyć koszt usługi montażu, ponieważ samodzielne układanie kafelek może skończyć się katastrofą. Podczas wyboru najlepszych modeli kieruj się przede wszystkim wielkością pomieszczenia. Mimo, że od kilku lat ogromną popularnością cieszą się duże płytki, w przypadku małej łazienki spowodują dodatkowe optyczne zmniejszenie przestrzeni.

Sprawdź również:  Jak pracuje architekt i ile zarabia?

Jako że kuchnia to serce każdego domu, podczas jej wstępnej aranżacji pomyśl w perspektywie długoterminowej. Najlepiej będzie postawić na wytrzymałe i funkcjonalne rozwiązania. Nad blatami najlepiej sprawdzą się kafelki, które ochronią ścianę przed kroplami tłuszczu oraz brudem. Przed założeniem płytek ściennych pamiętaj, żeby uwzględnić projekt zabudowy kuchennej – w końcu nie ma sensu kłaść drogich płytek za lodówą, czy w miejscu, gdzie będą wisiały szafki. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku podłogi, która jest narażona na częsty kontakt z różnymi płynami. Choć panele to dość popularny wybór, lepiej postawić na praktyczne płytki. Natomiast jeśli Twoja kuchnia jest połączona z salonem, możesz wykorzystać obie opcje i wykorzystać drewno w pokoju dziennym, a część kuchenną pokryć płytką.

Wyposażenie

Gdy montaż drzwi i podłóg masz już za sobą, wówczas należy skupić się na podstawowym wyposażeniu. W pierwszej kolejności są niezbędne do codziennego funkcjonowania kuchnia i łazienka. Przez pewien czas w salonie możesz korzystać z puf oraz spać na materacu w sypialni – w koli te dwa miejsca nie obędą się bez Twojej opieki. W małej łazience postaw na funkcjonalne połączenia, takie jak, np. gotowy prysznic z brodzikiem. Natomiast podwieszana toaleta i umywalka pomogą Ci zaoszczędzić trochę miejsca. Dobierz rozwiązania idealne dla siebie i ciesz się swoim nowym domem!