Tajemniczy ogród, czyli jak urządzić swoją działkę

Piękny ogród to wizytówka każdego domu. Jednak poza funkcją reprezentacyjną jest to również przestrzeń, w której możemy miło spędzić czas w gronie przyjaciół i rodziny. Jeśli dopiero zaczynasz swoją ogrodową przygodę, warto najpierw przeprowadzić dokładny research. Na szczęście nie musisz robić tego sam, ponieważ poniżej prezentujemy swego rodzaju poradnik, który pomoże Ci podczas tworzenia ogrodu.

Tajemniczy ogród, czyli jak urządzić swoją działkę

Poznaj swoją…działkę

Zanim zaczniesz sadzić, nawozić i kopać niczym prawdziwy ogrodowy fanatyk, zastanów się nad tym, jaką przestrzenią dysponujesz. Zarówno w przypadku dużego, jak i małego ogrodu, najpierw należy zastanowić się nad rozmieszczeniem oraz rodzajem sadzonych roślin. W przypadku większej działki dość ostrożnie należy dobierać rośliny, aby uniknąć efektu narastającego chaosu i bałaganu, zwłaszcza wtedy, gdy zakwitną. Jeśli ogród nie jest zbyt duży, trzeba pamiętać o tym, że przestrzeń musi stanowić spójną całość, ponieważ każdy niedopasowany element będzie dużo bardziej widoczny niż w przypadku większej działki.

Zadbaj o glebę

Jeśli wymierzyłeś już swój ogród czas na zadbanie o glebę. Po pierwsze należy sprawdzić jej stan. Jeśli podłoże jest zbyt wilgotne, konieczne może być drenowanie. W przypadku zbyt słabej ziemi warto ją użyźnić odpowiednimi specyfikami. Należy również pamiętać o odpowiednim pH gleby – zdecydowana większość roślin preferuje neutralny odczyn podłoża. Warto również stworzyć mały kompostownik, który nie tylko pomoże Ci tworzyć naturalne nawozy, ale również sprawi, że pozbędziesz się uciążliwych resztek jedzenia.

Tajemniczy ogród, czyli jak urządzić swoją działkę

Rośliny

W przypadku roślin zasada jest dość prosta mały ogród – mało roślin, duży ogród – można zaszaleć. Jednak wszystko w granicach rozsądku. Planując rozmieszczenie roślin poza doborem gatunków, dobrze jest przemyśleć to, jak będą one wyglądały w ciągu całego roku. W końcu na zimę nie możemy schować ogrodu do garażu i wyciągnąć go, gdy pogoda podkreśli jego zalety. Komponując różnego rodzaju roślinne aranżacje, należy posadzić je w ten sposób, by przypadkiem nie podzielić ogrodu na część zeschniętą i kwitnącą. Dobrze jest inwestować w rośliny całoroczne po to, by nie tylko cieszyć się ich widokiem nawet podczas gorszej pogody, ale również ograniczyć ilość prac wiosennych, mających na celu ożywienie ogrodu po zimie. Jeśli pragniesz pięknych roślin, ale nie chcesz na nie wydawać połowy wypłaty, zamiast kupować całe rozsady lepiej zamówić nasionka przez internet lub zdecydować się na niewyrośnięte drzewka w szkółkach.

Sprawdź również:  Łupek kwarcytowy, kamień o nieograniczonych możliwościach.

Oświetlenie

To dość trudny temat. W przypadku oświetlania ogrodu niestety należy liczyć się z pewnymi kosztami. Założenie instalacji elektrycznej to dość duży wydatek, na który nie każdy będzie mógł sobie pozwolić. Tańszą alternatywą będą lampy solarne, które co prawda, dają mniej światła, ale są znacznie tańsze i także spełniają swoją funkcję.

Nawierzchnia

Podobnie jak w przypadku oświetlenia, nawierzchnia to dość duży wydatek. Jednak są sposoby na to, by nie rezygnując z pięknego ogrodu, trochę zaoszczędzić. Najdroższe są kamienie, zwłaszcza te z granitu. Oczywiście w tym przypadku cena wiąże się z wysoką jakością, więc jeśli preferujesz zakup na lata, być może jest to idealne rozwiązanie. Znacznie tańszym wyjściem są wszelkiego rodzaju kompozycje z gliny, żwirku bądź drewna. Opcję pośrednią stanowią betonowe płyty bądź kostka. Jeśli posiadasz mały ogród, dobrym rozwiązaniem będzie podwyższony, drewniany taras na podeście, na którym będziesz mógł ułożyć meble ogrodowe, dzięki czemu zyskach trochę dodatkowej przestrzeni dla roślin.

Pamiętaj, że podstawę każdego ogrodu stanowi przede wszystkim spójny zamysł. Postaraj się dopasować do siebie rośliny oraz skomponuj ogród tak, by tworzył z fasadą domu spójną całość. Nawet najskromniejszy ogród prezentuje się dobrze, jeśli jest uporządkowany i zadbany, dlatego stawiaj na jakość, a nie ilość.