Tajniki stylu boho

O tym, że urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie, wie chyba każdy. Jednak zanim przejdziemy do kompletowania poszczególnych mebli i dodatków, warto zastanowić się nas stylem, który będzie organizował całą przestrzeń. Jeśli nadal nie podjąłeś ostatecznej decyzji i nie boisz się estetycznych wyzwań oraz niecodziennych rozwiązań, wówczas polecamy Ci styl boho.

Słowem wprowadzenia

Styl boho został zapoczątkowany już w wieku XVIII. Początkowo odnosił się do tak zwanej cyganerii, czyli biednych, niezależnych artystów, którzy w większości przypadków żyli w skrajnym ubóstwie. Właśnie dlatego nie tylko ich stroje, ale również wnętrza stały się prawdziwą mozaiką wszystkiego, co możemy odnaleźć na ulicy. Pomieszanie kolorów, wzorów i materiałów to główne cechy charakterystyczne tego stylu. Choć współcześnie styl boho kojarzy się raczej z ruchami hippie z początku lat 60’, warto również pamiętać o jego korzeniach.

Wnętrza w stylu boho – główne składniki

Zdecydowanie najpiękniejszą cechą stylu boho jest jego nieoczywistość. Wynika ona przede wszystkim z wiodącej prym reguły niepohamowanej kreatywności. Choć zasadą nadrzędną jest szeroko rozumiana wolność, możemy wyróżnić kilka głównych cech, które stanowią swego rodzaju dominantę tego stylu. Jedną z najbardziej zauważalnych cech stylu boho jest jego dialog podjęty z naturą. Z tego względu w pomieszczeniach znajdziemy wiele elementów związanych ze światem przyrody. Drewniane podłogi, hebanowe meble, wiklinowe kosze – naturalne surowce to zdecydowanie cecha charakterystyczna tego stylu. Poza tym warto pamiętać o wspomnianej wcześniej wolności – wszelkiego rodzaju dodatki, a nawet barwy mogą nawiązywać do podróży – marokańskie wzory zestawione ze słowiańskimi pamiątkami to połączenie idealne.

Tajniki stylu boho

Wyposażenie

Jak już wspomnieliśmy, w stylu boho chodzi przede wszystkim o nieskrępowaną fantazję. W tym celu warto zainwestować w meble o klasycznych kształtach, które nieco zrównoważą przestrzeń, ale za to będą się odznaczać charakterystycznymi barwami. Świetnie sprawdzi się połączenie kolorów naturalnych oraz orientalnych – czerwienie, brązy i zielenie połączone z turkusem pomarańczem czy eklektycznym żółtym dodadzą przestrzeni znamion indywidualizmu. W przypadku wyposażenia warto również zdecydować się na meble vintage, które zazwyczaj odznaczają się zastosowaniem nie tylko naturalnych, ale również niestandardowych materiałów.

Sprawdź również:  Minimalizm, a sprzęt elektroniczny

Dodatki

Wszelkiego rodzaju akcesoria to prawdziwy must-have przestrzeni w stylu boho. Ważne, by poza ogólnym wrażeniem zabawy i wyobraźni nasze wnętrze charakteryzowało się ciepłem oraz przytulnością. W tym celu pamiętaj o zastosowaniu dużej liczby roślin i to w niestandardowych miejscach. Świetnym rozwiązaniem okazują się przede wszystkim zwisające z sufitu doniczki oraz kwiaty o opadających liściach. Poza tym możesz pobawić się również tkaninami. Wybieraj ciekawe wzory i kolory oraz mięsiste materiały, które wręcz zachęcają do wieczornego wypoczynku. Jak widać, styl boho to idealny wybór dla osób, które cenią sobie przede wszystkim zabawę formami oraz kolorami. Warto pamiętać, że wnętrza w tej estetyce powinny być przede wszystkim odbiciem naszej pasji oraz osobowości.