Zasłoń swoje życie

Rolety i zasłony to praktyczny i funkcjonalny gadżet do domu. To właśnie dzięki nim nie musisz martwić się porannym słońcem kiedy chcesz dużej pospać, albo widokiem wścibskich sąsiadów. Pozostaje jednak dylemat, które z nich jest lepsze? Czy warto w nie inwestować?

Rolety

Najpopularniejszy sposób na uzyskanie prywatności. Różnią się materiałem, wzorem, rodzajem i funkcjami. Oprócz tego są fajnym dodatkiem do pomieszczenia, który sprawi, że całość będzie wyglądała przytulniej.

Rolety rzymskie – połączenie rolety i zasłony. To materiałowe, estetyczne osłony, które idealnie sprawdzą się jako dekoracja. Po podciągnięciu układają się w eleganckie fałdy. Będą świetnie się prezentowały w sypialni i salonie.

Rolety austriackie – dekoracyjne i niezwykle piękne. Po podciągnięciu tkanina się marszczy tworząc prosty, ale funkcjonalny efekt.

Rolety zwijane – materiałowe rolety, które skutecznie chronią wnętrze przed wścibskimi spojrzeniami osób z zewnątrz. Wykonane są zazwyczaj ze sztywnej tkaniny. Można je montować bezpośrednio na oknie, co pozwala na otwieranie go, bez konieczności, odsłaniania. Można też zamontować je nad oknem. Wówczas nie tylko szyby są zasłonięte ale i całe pomieszczenie. Otworzenie okna jest wtedy nieco utrudnione, ale również możliwe

Rolety zaciemniające – rolety, które skutecznie chronią pomieszczenie przed dostępem do światła. Idealne jeżeli lubisz ciemność albo pracujesz do późna i chcesz się porządnie wyspać to idealna opcja dla Ciebie. To również świetne rozwiązanie dla mieszkań wystawionych na działanie promieni słonecznych. Skutecznie odcinają dopływ słońca chroniąc mieszkanie przed nagrzaniem.

Rolety woalowe – półprzezroczyste wykonane z woalu albo organzy. Stanowi zamiennik zwykłej firany. Nie zacieniają pomieszczenia, ale są designerskim dodatkiem, więc jeżeli zależy Ci tylko na aranżacji to takie rozwiązanie będzie idealne.

Rolety plisowane – sztywne i zwijane. Całkiem dobrze radzą sobie w kontakcie ze słońcem. Ich plusem jest to, że możesz je ustawić na dowolnej wysokości i zacienić tyle i ile potrzebujesz.

Sprawdź również:  Jak stworzyć praktyczną biblioteczkę w małym mieszkaniu

Rolety zewnętrzne – najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prywatność i potrzebują stuprocentowego zaciemnienia. Latem ograniczą dostęp gorącego powietrza do pomieszczenia. Zimą ochronią przed utratą ciepła. Są najdroższą opcją, ale jest to inwestycja na lata.

Zasłoń swoje życie

A może jednak tradycyjne zasłony?

Krótkie, długie, lekkie, grube, proste i marszczone – wybór jest ogromny. Idealnie ocielisz nimi wnętrze i sprawisz, że stanie się bardziej przytulne.

Zasłony na taśmie – tradycyjne, wieszane na żabki do karnisza. Przy ciężkich zasłonach może zajść konieczność kupienia większych zaczepów.

Zasłony na kółkach lub szelkach – wystarczy, że przełożysz karnisz przez specjalne kółka, które są równomiernie rozmieszone na zasłonie i uzyskasz świetny efekt. Tak samo działają szelki. W otwory wkłada się karnisz i już!

Zasłony panelowe – ostatni hit. To kilka praktycznych paneli, które stanowią nowoczesną zasłonę przed światłem. Zamontowane na specjalnych prowadnicach po rozłożeniu wyglądają jak jeden wielki panel.

Do Ciebie należy decyzja czy postawisz na rolety albo zasłony. Jeżeli nie lubisz sprzątać wybierz te pierwsze. Nie trzeba ich demontować, by wyczyścić. Wystarczy przetrzeć szmatką. Bez problemu otworzysz okno i odetniesz dostęp światła do pomieszczenia. Jeżeli wolisz romantyczny wystrój, cenisz sobie elegancję albo po prostu masz już zamontowany karnisz i nie chcesz bawić się w jego odkręcanie, możesz powiesić zasłony. Wybieraj spośród materiałów i faktur. Łącz kolory i nadaj wnętrzom prawdziwego charakteru.